ćwiczenia gminne 2013

O godzinie 15.46 zostaliśmy zaalarmowani do pożaru lasu przy leśniczówce w Łękawicy. Na miejscu okazało się, że ogień zagraża zabudowaniom leśniczówki i na dodatek zaginęło dwóch grzybiarzy zgłaszających powstały pożar. Akcja okazała się rozwojowa prowadzone były działania gaśnicze lasu z jednoczesną obroną leśniczówki oraz poszukiwania zaginionych osób. Po ich odnalezieniu i ewakuacji w bezpieczną strefę, została im udzielona pomoc medyczna. Jednocześnie trwało budowanie punktu czerpania wody w rejonie kościoła w Łękawicy i dowożenie wody na miejsce pożaru po bardzo wąskiej i stromej drodze. Nie obyło się bez kierowania ruchem na stromych i krętych podjazdach.

Na szczęście był to tylko scenariusz ćwiczeń zorganizowanych przez Komendanta Gminnego ZOSP RP w Stryszowie wspólnie dla jednostek OSP z gmin Stryszów i Mucharz. Rozjemcami byli strażacy z KP PSP w Wadowicach. Wszystkie zaplanowane cele i założenia udało się wykonać poprawnie. Nie odnotowano żadnych wypadków podczas ćwiczeń.

Zadaniem Naszego zastępu GBA było zbudowanie punktu czerpania wody i między innymi dowożenie wody do zasilania samochodów zajmujących się gaszeniem pożaru.